Víno jako životní styl

Fenomén poslední láhve

Golubok - vinařství Baraque

…aneb když vám vinař nechce prodat víno

Co si budeme povídat, děláme to pro peníze. Jasně, baví nás to, ale uživit nás to musí. A tak vyrábíme víno, aby vám chutnalo a abyste ho od nás kupovali. Jenže…

Víno tisíckrát jiné

Víno je nápoj milovaný a zároveň proklínaný pro svou různorodost. Nikdy nevyrobíte dvakrát stejné – každá odrůda má tisíc tváří. Co vinař, to jiný rukopis, a co ročník, to překvapení. To je právě na víně to jedinečné. Jsou vína, po kterých se člověku stýskat nebude, a vína, která jsou skvělá, ale víte, že dokážete z jiných ročníků vyrobit podobná. A pak jsou vína naprosto unikátní. Taková, u kterých souhrou náhod vznikl poklad. 

Vína nezapomenutelná

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZa dobu, co se vínu věnujeme, jsme už těch skvostných vín zažili několik. Tak třeba Ryzlink vlašský 1999, Okouzlující zralá žena, který padl za oběť náročnému ročníku 2014. Tehdy jsme zkrátka z nedostatku mladých vín ve sklepě vypili valnou většinu archivních vzorků… Tramín 2013 jsme vyprodali, až na jednu láhev, která čeká na další generace ukryta v „lochu“. Golubka 2010 jsme poslední láhev otevřeli minulý týden a zamáčkli slzu, protože toto víno by bylo úchvatné ještě za deset let, kdyby bylo. A co se týká drahokamu z ročníku 2009, Tajemné krásky, tak toho si v archivu hýčkáme poslední láhev a občas ji chodíme aspoň přeleštit…

Fenomén poslední láhve

Víte, vlastně vůbec nezáleží na tom, kolik lahví takového vína vyrobíte či koupíte. Dříve či později přijde okamžik, kdy už máte jenom poslední láhev. Schováváte ji v archivu či domácí vinotéce jako poklad. Stokrát ji vezmete do ruky a znovu vrátíte, protože ještě přece není TA příležitost.

A pak to přijde. Chvilka nostalgie, vzpomínka na ten ročník. Kde jste byli, co se ve vašem životě dělo?  Nalijete, přičichnete, ochutnáte.

Víte, co je na poslední láhvi nejhorší? Ať už to víno bude jakékoli, vždycky vás čeká smutek. Je-li víno za zenitem, je to smutek z toho, že se nevypilo, když bylo na svém vrcholu. Anebo je to víno skvostné, nádherné do posledního doušku. A pak přijde žal nad tím, že už nezkusíte, jaké by to víno bylo za rok, za pět, za deset let. Víte, že toto víno už zkrátka nikdy neochutnáte. 

Dražší, ještě dražší… a pak už jenom zadarmo

20170130_151114Abychom žal nad poslední lahví pokud možno oddálili, začali jsme ta nejzajímavější vína stahovat z prodeje dřív. Taková vína obvykle zůstanou v nabídce pouze pro návštěvníky našeho vinného sklepa a většinou je nekompromisně zdražíme.

A pak zdražíme to už zdražené. Buď to někdo koupí, nebo to raději vypijeme sami.

A pak… pak už ho dáme jenom jako dárek někomu, kdo si ho opravdu zaslouží.

Nejsme sobciRyzlink vlašský Snový milenec Baraque

Víte, my bychom opravdu chtěli dopřát ochutnání těchto klenotů co nejvíce lidem. Jenže je jich málo. Přesto chceme dát šanci alespoň několika z Vás. A proto jsme se v rámci jarních bedýnek rozhodli uvolnit 30 lahví Snového milence. Jarní bedýnku si můžete objednat už teď.

Užijte si každý doušek!

Lenka Machovská

Lenka Machovská, žena vinaře

 

O autorce: Lenka Machovská je dcera vinaře, která se provdala za vinaře, a tak se chtě-nechtě pomalu učí vínu rozumět. Ačkoli vystudovala dvě vysoké školy, tvrdí, že nejkrásnějším titulem v životě ženy je „maminka“. Jako etnoložka je odborníkem na lidovou kulturu a folklór. Mnohem víc si ale váží toho, že může tradiční obyčeje a zvyky, jichž je víno neoddělitelnou součástí, zažívat na vlastní kůži a předávat další generaci.

[wpsr_facebook] [wpsr_plusone]

Komentáře

Počet komentářů: 1

  1. Už jsem dal Re.mailu. Paráda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víno: +420 608 641 875 (František Machovský)
Vinný sklep: +420 776 823 694 (Lenka Machovská)
Ubytování: +420 775 675 210 (Lenka Lubalová, Mlýn)

© Vinařství Baraque • všechna práva vyhrazena • Google+

Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby

Top