Víno jako životní styl

Ženou ve světě vína aneb „Mami, a čím se staneš ty?“

vinařova žena

„Mami, až budu velkej, tak se stanu zedníkem,“ říká mi Kubík večer před spaním. „Možeš byt čimkoli budeš chcet, Kubi. Důležitý je, abys to dělal rád, a abys to dělal tak, jak nejlíp dokážeš,“ usmívám se na něj. „Mami, a čim se staneš ty?“

Zaměstnání: Žena vinaře

Moje zaměstnání je být vinařovou ženou. Že by Vás to taky lákalo a chcete vědět, jakou potřebujete kvalifikaci?

vinař a jeho ženaTak předně se musíte zamilovat do vinaře. Nebo aspoň do kluka, co to sice zatím netuší, ale jednou se vinařem stane. Jste-li dcerou vinaře a vinohradníka v jedné osobě, je to další bod k dobru.

Když si pak toho kluka vezmete, rozhodnete se, že s ním budete žít jeho život. Ono vám totiž vlastně nic moc jiného nezbývá – jako začínající vinař je váš muž přes den v práci a víno dělá ve volném čase. Pokud chcete žít s ním a ne jen vedle něho, rozhodnete se, že budete mít ráda víno a že se mu naučíte rozumět. 

A pak jsou tu ty ostatní věci.

Vinař dělá víno, vinařova žena… to ostatní

Naučíte se komunikovat se zákazníky a zajistit vše potřebné pro ty, kdo k vám přijedou posedět do vinného sklepa. Naučíte se udělat opravdu dobrou škvarkovou pomazánku. A dřív nebo později se naučíte vést řízenou degustaci, ideálně i v angličtině.

vinařova žena při řízené degustaciNaučíte se spravovat firemní web, facebookový profil vinařství, píšete články a fotíte. Jo, fotíte hodně, víno i svoje děti, produktové fotografie i atmosférovky. Naučíte se používat slova jako „viralita“ a „konverze“ a přemýšlet jako váš ideální zákazník. Začnete víno vidět všude a za vším.

Zvyknete si na to, že váš chlap vlastně vůbec není doma. A že když je doma, tak spolu pijete víno. Ale ne jako obyčejní smrtelníci – neustále se Vás ptá na váš názor, na aromata, ale hlavně na chyby, vady a nedostatky, které cítíte. Jen zřídka (a v podstatě za odměnu) se dostanete k vínu, které je „hotové“, a když už, tak to je často víno konkurenční, neboť přece potřebujeme vědět, jak to dělá ten či ten kolega vinař. Paradoxní je, že vám nic z toho nepřijde divné. 

hodnocení vína stobodovou stupnicíPostupně se naučíte rozeznávat všechny možné vady vína, od oxidázy a sklepové plísně až po myšinu, no fuj! Naučíte se znát typická aromata všech možných odrůd, i když, ruku na srdce, „petrolejový rýňák“ vás fakt nebere.

Naučíte se hodnotit víno stobodovou stupnicí a nepřekvapí Vás, když vás na místním koště vyberou do subkomise pro výběr šampiona, protože prý „chtějí dát šanci ženám“ a vy jste mezi padesáti hodnotícími muži jediná… 

A nakonec se smíříte s tím, že vás nejspíš čeká celoživotní balancování na hraně alkoholismu.

 „Já už jsem se stala, Kubíčku…“

Já už jsem se stala.

 

Lenka Machovská

Lenka Machovská, žena vinaře

 

O autorce: Lenka Machovská je dcera vinaře, která se provdala za vinaře, a tak se chtě-nechtě pomalu učí vínu rozumět. Ačkoli vystudovala dvě vysoké školy, tvrdí, že nejkrásnějším titulem v životě ženy je „maminka“. Jako etnoložka je odborníkem na lidovou kulturu a folklór. Mnohem víc si ale váží toho, že může tradiční obyčeje a zvyky, jichž je víno neoddělitelnou součástí, zažívat na vlastní kůži a předávat další generaci.

[wpsr_facebook] [wpsr_plusone]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víno: +420 608 641 875 (František Machovský)
Vinný sklep: +420 776 823 694 (Lenka Machovská)
Ubytování: +420 775 675 210 (Lenka Lubalová, Mlýn)

© Vinařství Baraque • všechna práva vyhrazena • Google+

Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby

Top